29 september 2022 18.30

Lisa & Leif Carlsson – 20 år av ord och bild från USA

Örbytjejen Lisa Carlsson började sin journalistkarriär på Sveriges Radio i Örebro, men redan 1981 blev hon den första fasta radiokorrespondenten i Oslo. I över fem år rapporterade hon om Norges förvandling från bonde- och fiskenation till ett modernt och rikt oljeland.

Hennes nästa utlandspostering blev London, där hon för SVT:s räkning bevakade Storbritannien och Irland.

Från 1993 och framåt har det handlat om USA. I över 20 år – från Bill Clinton till Donald Trump – har Lisa Carlsson från huvudstaden Washington DC följt vad som hänt i de 50 amerikanska delstaterna.

Leif Carlsson började sin bana som filmfotograf och redigerare i värmländska Torsby hos Sveriges första privata videobolag, Sebrafilm. Sedan 1989 har han haft sitt arbetsfält på den amerikanska kontinenten, med huvudvikt på USA.

I över 20 år har han arbetat som fotografkorrespondent för SVT och NRK ( Norsk Rikskringkasting) med utgångspunkt från Washington DC.

Fri entré