seven

Det engelska arvet och VÄVEN – Berättelser och sånger från textilindustrin

24 september 2026

Den första november 1723 rullar några forvagnar in över stenbron i Alingsås, lastade med insmugglade textilmaskiner, skickliga utländska hantverkare och material. Jonas Alströms vision om att bygga upp en manufaktur tog sin början. Men vem låg egentligen bakom insmugglingen?

Lena Sjöberg berättar i sin roman Det engelska arvet (Nomen förlag 2019) historien om den tidiga textilindustrin i Alingsåstrakten. Hennes förfader, engelsmannen Stephen Bennet, spelade en nyckelroll i det djärva projektet att smuggla den nya industriella tekniken till Sverige. På Wärenstams presenterar Lena Sjöberg sin bok, som i skönlitterär form skildrar människor och händelser med stor betydelse för textilindustrins svenska pionjärepok.

Efter bokpresentation följer musikprogrammet VÄVEN som är inspirerat av sånger och berättelser från människor som arbetade inom textilproduktionen i Alingsås, Mark och Borås under 1700-, 1800- och 1900-talen. Under seklen har kvinnorna sjungit över spinnrockar, ull har kardats, mekaniska maskiner har ljudit med sin monotona rytm. Språken har blandats när arbetskraftsinvandrare kommit med sina sånger och historier.

VÄVEN togs ursprungligen fram som ett körverk som framfördes på flera platser i Borås med omnejd 2023. På Wärenstams presenteras musikprogrammet i ett omarbetat format av Charlotte Brorsson Trell, sång och David Törnebäck, piano.

Medarrangörer: Sensus, Borås Folkhögskola och Kulturföreningen Vida Världen. Genomförs med stöd av Borås stad till medarrangörerna.

Bokpresentationen och musikprogrammet äger rum på Wärenstams litteratur, Allégatan 67 (BT-huset) i Borås torsdagen 24 september 2026 kl. 18.30. Fri entré, men för att vara säker på att få plats ska du förhandsboka en kostnadsfri biljett genom sajten Kulturbiljetter. En länk publiceras här inom kort.

Bild: Charlotte Brorsson Trell och David Törnebäck. Foto: privat.