Boksläpp: ingen Å Är en Ö
Vad händer när vi förhåller oss till ett vattendrag som en person? Kan vi prata med en å? Om vi försöker lyssna – vad hör vi?
ingen Å Är en Ö är en encyklopedi där huvudpersonen är ån Viskan. Boken innehåller essäer, bilder, betraktelser, poesi, installationer, deltagarbaserade aktiviteter med mera, av mänskliga varelser som genom sina olika bakgrunder bidrar med erfarenheter, insikter och upplevelser av och med Viskan.
Encyklopedin slingrar sig kors och tvärs likt Viskan med alla sina biflöden, men rör sig även bortom Viskans avrinningsområde. Boken är samtidigt en historieskrivning över projektet Skimmer och härvor i Viskans vatten och marker som bokens redaktörer Thomas Laurien och Theo Ågren startade 2019, och sedan avslutade med en utställning på Rydals museum 2022. Naturkulturföreningen Skimmer och härvor blev en naturlig fortsättning då den startade 2022. Idag är den i allra högsta grad levande och har bland annat initierat ”Arternas ambassad Viskan-Borås” och projektet ”Ekar och människor”.
Bland de medverkande i bokenfinns Kennet Öhlund, poet, Peter Nolbrant, lärare och biolog, konstnärerna Isak Eldh och Eva Hild, sportfiskaren och gäddambassadören Janne Kantola, dansaren och aktivisten Karolina EYWA Carlsson, Nycirkusfestivalen i Rydal och Marks konstgrafiska verkstad. För bokens grafiska form står Eva Erwander. Boken är utgiven med stöd från Tore G Wärenstams stiftelse.
Vid boksläppet presenteras boken och arbetet bakom den av redaktörerna Theo Ågren och Thomas Laurien. Boken finns till försäljning. Evenemanget äger rum på Wärenstams litteratur, Allégatan 67 (BT-huset) i Borås måndagen 15 juni kl. 18.30. Fri entré, ingen förhandsbokning.
Bild: Från Assbergs raviner i Skene, den plats där Viskans lera sedan århundraden hämtats för att användas till lergodstillverkning.